Достапни линкови

На Харадинај му е откажана американската виза


Премиерот на Косово Рамуш Харадинај

Портпаролот на полковникот на националната гарда во Ајова Грег Хапгуд, денеска изјави за Радио Слободна Европа дека командантот на гардата, генерал-мајор Тим Ор, го поканил премиерот на Косово Рамуш Харадинај на настан на 11 јануари, но оти посетата е откажана. "Неверојатно е жално што не можеше да добие виза за да дојде и да ни се придружи", рече Хапгуд. "Објаснувањето беше дека тоа нема да се случи во овој временски период, и ние не добивме многу дополнителни информации", додаде тој. Портпаролот, исто така, рече дека на настанот ќе присуствува заменик-премиерот на Косово, Беџет Пацоли.

Локалните медиуми во Приштина на 7 јануари објавија дека американската амбасада ја одбила визата за Харадинај. Во меѓувреме, косовскиот премиер напиша во пораката на Фејсбук дека "сеуште ја чека визата". До ова доаѓа по обидите на водачите на оваа балканска земја да го укинат штотуку воспоставениот суд за воени злосторства.

XS
SM
MD
LG