Достапни линкови

Филмот Три Билборди победи на "Златен глобус"


Ирскиот режисер Мартин Мекдонах Неговиот филм „Три билборди пред Ебинг, Мисури“ победи во категоријата „Најдобра драма“.

Три билборди пред Ебинг, Мисури, беше голем победник на доделувањето на наградите "Златен глобус". Криминалната драма за жена која бара одмазда за нејзината убиена ќерка во еден мал град освои четири награди на церемонијата на 7 јануари во Лос Анџелес, вклучувајќи ја и големата награда - најдобра драма.

Темата на вечерта беше унапредувањето на жените. Речиси сите присутни носеа црни облеки за да покажат поддршка за жртвите на сексуално вознемирување. Опра Винфри, 63-годишната телевизиска и филмска ѕвезда, стана првата црна жена на која и беше доделен Златен глобус за животно дело. Таа имаше впечатлив говор за поддршка на оние кои се изложени на сексуална злоупотреба во индустријата за забава и на други места.

XS
SM
MD
LG