Достапни линкови

Папата Франциско: Да се врати довербата на Корејскиот полуостров и во Сирија


Папата Франциско

Папата Франциско ги повика сите влади да учествуваат во "мирна и широка дебата" за нуклеарно разоружување. Тензиите на Корејскиот Полуостров неодамна се интензивираа околу балистичките ракети на Пјонгјанг и програмите за нуклеарно оружје. Папата Франциско , исто така, повика на мерки за градење на доверба во Сирија и дополни дека меѓународната заедница треба да го олесни враќањето на сите бегалци. Тој не се осврна на одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, но повика на почитување на "статус квото" на градот.

XS
SM
MD
LG