Достапни линкови

Макрон им одаде почест на жртвите од Шарли Ебдо


Францускиот претседател Емануел Макрон положува цвеќе во чест на жртвите од нападот врз Шарли Ебдо

Францускиот претседател Емануел Макрон положи венец пред поранешното седиште на сатиричниот неделник Шарли Ебдо по повод одбележувањето на три години од нападот на исламските милитанти. Макрон беше придржуван од преживеаните новинари од списанието, како и членови на неговата влада и градоначалникот на Париз.

Двајца француски исламисти, поддржувачи на Ал Каеда убија 11 луѓе во канцелариите на Шарли Ебдо на 7 јануари, 2015 година.

XS
SM
MD
LG