Достапни линкови

Врховниот суд во Атина ќе одлучува за екстрадиција на Грујевски и Бошковски


Потерница од МВР за Никола Бошкоски и Горан Грујевски

Врховниот суд во Атина треба да ја разгледа и да донесе конечна одлука за екстрадицијата на поранешните разузнавачи на УБК Горан Грујевски и Никола Бошковски во Македонија. Нивните адвокати поднесоа жалба на одлуката на судот во Солун за нивна екстрадиција.

Дотогаш, Бошковски и Грујевски ќе бидат во затвор близу Солун, каде се во екстрадициски притвор речеси три месеци. Тие се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на опрема за прислушување.

XS
SM
MD
LG