Достапни линкови

Грузискиот суд го осуди Саакашвили во отсуство


Архива: Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили.

Судот во Тбилиси го осуди во отсуство поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили на три години затворска казна за злоупотреба на службената должност во врска со случајот за убиство во 2006 година. Судијата Ѓорги Аревадзе денеска ја објави осудата против Саакашвили, кој беше претседател на Грузија од 2004 до 2013 година.

Судот утврди дека Саакашвили е виновен за злоупотреба на неговите претседателски овластувања, бидејќи се обидел да ги прикрие доказите за убиството на грузискиот банкар Сандро Гирглијани, давајќи помилување за четворица мажи кои беа осудени за убиството.

Гирглијани беше пронајден мртов во 2006 година надвор од Тбилиси со повеќе повреди, откако бил виден во бар како учествува во расправија со високи претставници на Министерството за внатрешни работи.

XS
SM
MD
LG