Достапни линкови

Партијата „Независни Грци“ би поддржала компромис за името


Панос Каменос - лидер на Независни Грци

Пратеникот на десничарската партија Независни Грци, Костас Кацикис изјави дека партијата би можела да поддржи компромисно решение за спорот за името со Република Македонија.

„АНЕЛ, која е дел од Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, ќе се приклучи кон одлуката на мнозинството. Ќе го почитуваме принципот на владеење на мнозинството, доколку мнозинството одлучи да оди против националниот интерес“, изјави вчера Кацикис.

Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во повеќе наврати во изминатите неколку недели нагласи дека нема да поддржи решение ако тоа го вклучува зборот „Македонија“

XS
SM
MD
LG