Достапни линкови

Трамп: Санкциите кон Северна Кореја почнуваат да делуваат


Доналд Трамп и Ким Џонг Ун.

Санкциите кон Северна Кореја почнуваат да делуваат, оцени денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Трамп на Твитер напиша:

„Санкциите и другите притисоци почнуваа да имаат големо влијание врз Северна Кореја. Човекот ракета сега за првпат сака да разговара со Јужна Кореја. Тоа можеби е добра вест, можеби не е, ќе видиме.“

Трамп за лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун ги искористи зборовите - човекот ракета - кои често ги користи за него.

Сеул денеска предложи на 9 јануари да се одржат разговори на високо ниво со Пјонгјанг, еден ден откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун најави дека неговата земја можно е да учествува на Зимските олимписки игри. Јужна Кореја е домаќин на игрите од 9 до 15 февруари.

XS
SM
MD
LG