Достапни линкови

ЕУ се надева дека правото на протест ќе биде гарантирано во Иран


шефицата на европската диплоамтија Федерика Могерини

Европската унија соопшти дека се надева оти правото на протест ќе биде гарантирано во Иран каде што веќе пет денови има насилни демонстрации против економските тешкотии и власта на претседателот Хасан Рохани. „Контактираме со иранските власти и се надевам дека правото на мирни демонстрации и на слободата на изразување ќе биде гарантирана“, се наведува, меѓу другото, во соопштението на шефицата на европската диплоамтија Федерика Могерини. Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделикот изјави дека дошло време за промени во Иран.

XS
SM
MD
LG