Достапни линкови

Путин повикува на "прагматична соработка" меѓу Русија и САД


Рускиот претседател Владимир Путин

Во новогодишната телеграма до американскиот претседател Доналд Трамп, рускиот претседател Владимир Путин вели дека конструктивниот дијалог меѓу двете земји е од суштинско значење за глобалната стабилност. Кремљ денеска објави дека Путин нагласил дека "Русија и САД ќе развиваат" прагматична соработка во насока на долгорочна перспектива "врз основа на" еднаквост и меѓусебно почитување ". Путин истакнал дека развојот на конструктивен дијалог меѓу Русија и САД е особено важен за зајакнување на стратешката стабилност во светот и наоѓање на оптимални одговори на глобалните закани и предизвици.

Врските меѓу Москва и Вашингтон станаа тензични по анексија Русија на Крим во 2014 година и наводите за руско мешање на претседателските избори во САД минатата година.

XS
SM
MD
LG