Достапни линкови

Германија: Уапсен осомничениот за воени злосторства во Босна


Архивска фотографија. Припадници на германската специјална полиција чуваат во близина на џамија во Берлин

Германската полиција денеска уапсила босански државјанин осомничен дека извршил воени злосторства за време на Босанската војна.

Името на осомничениот не е објавено, освен дека се работи за 50-годишен маж кој е обвинет од властите во Босна, јави новинската агенција Танјуг. По осомничениот била издадена потерница од Интерпол, кој го лоцирал во германската област Баварија. Суд во Минхен треба да реши дали ќе го екстрадира осомничениот во Босна

XS
SM
MD
LG