Достапни линкови

Судењето за случајот "Тенк" во јануари, за "Трезор" во февруари


Основен суд Скопје 1

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека се одредени термини за почеток на главната расправа за предметите „Тенк“ и „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство.

Во соопштението објавено на интернет страницата на судот се наведува дека рочиштето за „Тенк“ ќе се одржи на 30 јануари 2018 година, а за „Трезор“ на 5 февруари 2018 година.

Предметот „Тенк“ се однесува за набавката на Мерцедесот, а „Трезор“ е за набавка на опрема за потребите на Петтата управа во Министерството за внатрешни работи. Во двата случаи, според СЈО, обвинетите злоупотребиле државни пари за набавка на опрема за лично богатење.


XS
SM
MD
LG