Достапни линкови

Трамп: Кина е фатена како и дава нафта на Северна Кореја


Американскиот претседател Доналд Трамп, Палм Бич, Флорида, 27.12.2017.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше Кина откако беше објавено дека нафта од кинески бродови незаконски била префрлана на севернокорејски бродови. Трамп на Твитер наведе дека „Кина е фатена на дело“ и оти тој е „многу разочаран што Кина дозволува да стигне нафта во Северна Кореја“. Министерството за надворешни работи на Кина соопшти дека Пекинг ги применува санкциите на Обединетите нации и оти нема информации за такво префрлање на нафта.

XS
SM
MD
LG