Достапни линкови

Претседателот на Италија го распушти парламентот


илустрација

Италијанската влада вчера закажа парламентарни избори во таа земја за 4 март, откако шефот на државата Серџо Матарела го распушти парламентот чиј петгодишен мандат истекува наскоро. Паоло Џентилони е трет премиер во овој актуелен состав на парламентот, по Енрико Лето и Матео Ренци и ќе остане на должност до формирање на нова влада по изборите. Џентилони изјави дека претстојната кампања не би требло да биде заснована врз страв, бидејќи тоа не е во интерес на земјата.

XS
SM
MD
LG