Достапни линкови

Даут Харадинај: Специјалниот суд ќе ја активира ОВК


Архива: Даут Харадинај.

Првото апсење по налог на Специјалниот суд повторно ќе ја активира Ослободителната војска на Косово (ОВК), изјави братот на косовскиот премиер и пратеник Даут Харадинај, пренесуваат косовските медиуми.

Даут Харадинај се споменува како еден од првите припадници кој ќе се најде пред Специјалниот суд. Тој вели дека Специјалниот суд треба да се набљудува како елемент кој ќе му наштети на имиџот на Косово.

„Инструментот ОВК повторно ќе се активира на Косово кога ќе почнат апсењата по налог на Специјалниот суд“, истакна Харадинај.

Коментарите доаѓаат по неуспешениот обид на партиите кои произлегоа од ОВК да го поништат законот во Парламентот за формирање на Специјален суд за извршени злосторства од ОВК.

XS
SM
MD
LG