Достапни линкови

Уапсени 38 лица во Турција осомничени за врски со ИД


Илустрација: Знамето на Турција.

Турската полиција денеска уапси 38 лица во северозападната област Бурса под сомнение дека имаат врски со групата на Исламската држава (ИД). Меѓу уапсените се и Сиријци, а полицијата спроведен претреси во домови во различни квартови на Бурса. Во изминатите години многу странски борци минаа низ Турција за да се приклучат на групата на ИД во Сирија и Ирак.

ИД минатата година ја презеде одговорноста за нападот на новогодишната ноќ кога загинаа 39 лица во ноќен клуб во Истанбул. Овој месец беше покренато обвинението за тој напад.

XS
SM
MD
LG