Достапни линкови

Крајно левичарска група одговорна за експлозијата во судот во Атина


Истрага по бомбашкиот напад врз Апелацискиот суд во Атина, 22.12.2017.

Малата крајно десничарска организација Група на народни борци ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад врз Апелацискиот суд во Атина на 22 овој месец во кој беше причинета голема материјална штета, но немаше повредени. Групата народни борци соопшти дека го извела нападот врз Судот во знак на протест поради пристрасноста на судиите кои во неколку познати процеси пресудиле во полза на богатите и моќните. Оваа организација претходно ја презеде и одговорноста за стрелањето кон резиденцијата на германскиот амбасадор во Атина пред четири години како и за експлозијата пред една банка во април годинава. И во тие инциденти немаше повредени.

XS
SM
MD
LG