Достапни линкови

Лавров и Тилерсон разговарале за Северна Кореја и Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, Виена, 07.12.2017.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров телефонски разговарал со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон за натамошните чекори за завршување на војната во Сирија, но и за ситуацијата на Корејскиот полуостров, пренесуваат руските медиуми. Во врска со Сирија била нагласена потребата за поттикнување на непосредни преговори меѓу сириската влада и опозицијата, без никакви предуслови. Министерот Лавров, како што е соопштено, исто така ја потенцирал потребата од покренување преговори со Северна Кореја.

XS
SM
MD
LG