Достапни линкови

Блиска средба меѓу британски и руски воени бродови


илустрација

Британската морнарица соопшти дека следела руски воен брод во близина на британските територијални води во Северно море. Соопштено е дека станува збор за рускиот брод „Адмирал Горшков“. Русија досега не го коментирала настанот. Официјален Лондон неодамна оцени дека е зголемен бројот на руски бродови кои транзитираат низ британските води. Британскиот секретар за одбрана Гевин Вилијамсон по вчерашниот инцидент изјави дека Британија нема да толерира никаква форма на агресија.

XS
SM
MD
LG