Достапни линкови

Еден загинат во 27 сообраќајки за време на викендов во Скопје


Македонска полиција, МВР.

Едно лице е загинато, две се потешко повредени и 21 лице се здобиле со полесни повреди, во вкупно 27 сообраќајни сообраќајни незгоди кои се случиле за време на изминатиот викенд во главниот град Скопје, соопштува МВР.

Оттаму информираат дека викенодов сообраќајната полиција открила и санкционирала голем број прекршоци. 69 возила се движеле со брзина зголемена над дозволената, пет возачи поминале на црвено светло на крстосница и тројца возачи за неправилно престигнување.

Од МВР наведуваат дека биле исклучени 14 возачи пред да стекнат право на управување на моторно возило и 15 возила со истечена важност на сообраќајна дозвола, а санкционирани биле и 16 пешаци кои поминувале коловоз вон пешачки премин и 200 непрописно паркирани возила.

XS
SM
MD
LG