Достапни линкови

Собчак официјално номинирана за претседателски кандидат


Руската “Партија за граѓанска иницијатива” официјално ја номинираше новинарката и телевизиската ѕвездаКсенија Собчак за својкандидат на претседателските избори следната година, кои се очекува да мудадат на претседателот Владимир Путин уште еден шестгодишен мандат.

Одлуката, усвоена од партискиот конгрес вчера, беше проследена со соопштение на Собчак,која инаку е ќерка на Анатолиј Собчак, реформистички градоначалник на Санкт Петербург во раните 1990-ти години и ментор на Путин. Тресет и шест годишната актерка учествувашевотелевизиски емисии како што е рускиот еквивалент на "Големиот брат" и "Русокоса во чоколадо", во која таа често пцуеше, беше пијана или носешепровокативна облека. Таа исто така е на насловната страница на руската верзија на списанието Плејбој.

Собчак која јанарекуваат и руската Парис Хилтон за телевизиската озлогласеност на нејзината личност, рече дека сака да го направи "нејзиното исклучително нетолерантно" општество и политички систем, поотворени и демократски.

XS
SM
MD
LG