Достапни линкови

За Северна Кореја последните санкции од Советот за безбедност се воен чин


Северна Кореја ги коментирашепоследните санкции на Обединетите нации изречени поради нејзините забранети програми за балистички ракети и нуклеарно оружје, нарекувајќи го овој потег "воен чин". Министерството за надворешни работи соопшти дека "целосно ги отфрлаат последните санкции на ОН, кои според нив се насилно прекршување на суверенитетот на републиката и чин на војување што го уништува мирот и стабилноста на Корејскиот полуостров и поширокиот регион ". Во изјавата на државната новинска агенција, министерството го нарече потегот на ОН какоцелосна економска блокада. Коментарите доаѓаат два дена откако Совет за безбедност на ОН едногласно ги одобри новите санкции за Северна Кореја, како одговор на минатомесечнотолансирање на балистички проектил што Пјонгјанг вели дека е способен да стигне насекаде на копното на САД. Новите санкции вклучуваат остро ограничување на ограничувањето на увозот на рафинирано масло во Пјонгјанг и наредува репатријација на сите севернокорејски државјани кои работат во странство до крајот на 2019 година.

XS
SM
MD
LG