Достапни линкови

Десетина мртви во експлозија на бомба во Авганистан


Десетина лица загиналево бомба поставена покрај патот во јужен Авганистан. Омар Звак, портпарол на провинцискиот гувернер, изјави дека имало 10 жртви и дека точниот број на мртви сѐ уште не се знае. Локалните медиуми објавија дека меѓу жртвите има жени и деца. Според податоците на Обединетите нации, 371 авганистански цивили се убиени, а 432 други беа ранети од импровизирани експлозивни направи помеѓу јануари и крајот на септември годинава.

XS
SM
MD
LG