Достапни линкови

Алијансата за Албанците утре одлучува дали ќе остане во Владата


Централното Собрание на Алијансата за Албанците утре во 11 часот во Гостивар ќе одржи состанок на кој треба да одлучи дали ќе остане во владината коалиција.

Вчера премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „Ноќно студио“ рече дека владата ги доставила предлозите за новите министри до Собранието и дека предлог за министер за здравство е Венко Фелипче а не Вулнет Ферати кој го предлагаше партијата на Зијадин Села.Заев рече дека на никого не му следува по паритет здравството туку се оди на квалитет, а изборот се прави за индивидуа, не за партија.

Претходно Села, по состанокот со Заев во владата рече дека Алијансата за Албанците нема да се откаже од ресорот здравство.

XS
SM
MD
LG