Достапни линкови

Лукашенко потпиша декрет за легализација на криптовалутите


Белорускиот претседател Александар Лукашенко потпиша декрет со кој се легализира трансакцијата во криптовалутите, како биткоин. По потпишувањето на декретот, Лукашенко рече дека овој потег е насочен кон привлекување странски инвеститори и ја претвори Белорусија во регионален центар за технологија, што ги прави интернет трансакциите побрзи и посигурни, како и анонимни. Лукашенко рече дека Минск сака да создаде услови за поттикнување на глобалните ИТ фирми да основаат филијали, истражувачки центри и производствени капацитети во Белорусија. Декретот ги прави првичните монети и трансакции во крипто-валути правни и сите такви занаети нема да се оданочуваат до 1 јануари 2023 година. ИТ секторот на Белорусија е една од неколкуте успешни приказни во земјата. Парк High-Tech беше основан во Минск во 2006 година за да поттикне раст во ИТ индустријата. Денес во Белорусија има околу 115.000 ИТ специјалисти, со просек од 1.800 долари месечно, што е далеку над националниот просек.

XS
SM
MD
LG