Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН изгласа построги санкции за Северна Кореја


Советот за безбедност на ОН изгласа усвојување на нови и поостри санкции против Северна Кореја, како одговор на нивните балистички проби. Пјонгјанг е веќе под режим на санкции од САД, ОН и ЕУ поради спорната нуклеарна програма. Кина која еглавен сојузник и трговски партнер на Северна Кореја исто така гласаше за нови санкции.

САД вчера предложија нацрт резолуција за јакнење на постоечките санкции кон Северна Кореја кои ќе вклучуваат забрана за извоз за 90 насто од нафтените производи, како и враќање на сите државјани на Северна Кореја кои работата во странство во рок од 12 месеци.

Во нацрт резолуцијата во кој увид имаше агенцијата Асошиејтед прес, се предлага забрана за извоз на прехранбени производи, машини, електрична опрема, земја и камењаод Северна Кореја. Со резолуцијата се забранува извоз на индустриска опрема , машини, транспортни возила и индустриски метали од Северна Кореја.

XS
SM
MD
LG