Достапни линкови

Шестмина полицајци загинаа во самоубиствен напад во Авганистан


Авганистан - Самоубиствен бомбашки напад во областа Маиванд.

Шест полицајци се убиени во самоубиствен бомбашки напад во јужен Авганистан, велат официјални претставници. Девет други се повредени, петмина сериозно, во денешен напад во провинцијата Кандахар за кој одговорност презедоа Талибанците.

Бомбашот самоубиец го детонирал експлозивот на влезот на полициска станица во областа Маиванд. Нападот доаѓа откако потпретседателот на САД Мајк Пенс ја објави неговата посета на земјата, кој изјави дека е направен „вистински прогрес“ на терен во Авганистан.

XS
SM
MD
LG