Достапни линкови

Полскиот претседател ја обвини ЕК за лицемерност


Претседателот на Полска Анджеј Дуда

Претседателот на Полска Анджеј Дуда ја обвини Европската комисија дека донесла чисто политичка одлука да го активира против неговата земја казнениот член 7 од европската спогодба. Според Дуда, европските институции и некои европски медиуми лажеле дека во Полска по реформите на судството нема да имало вистинска правна држава. „Европските институции лажат кога тврдат дека реформите кај нас ја кршат демократијата. Ние ја јакнеме демократијата, бидејќи парламентот е најдемократска институција“ изјави Дуда за една приватна полска телевизија. Тој го обвини потпретседателот на ЕК Франс Тимерманс кој е задолжен за дијалог со Полска во проценката на правната држава што трае две години дека само сакал да диктира.

XS
SM
MD
LG