Достапни линкови

Денеска е закажано рочиште за случајот „Сопот“


Архива: Адвокатите и обвинетите во предметот Сопот пред Основен Суд Скопје 1

Во Кривичниот суд денеска е закажано рочиште за случајот „Сопот“ во кој десет лица се обвинети за тероризам. Случајот е од 2003 година кога загинаа двајца полски и еден македонски државјанин, откако теренско возило на НАТО згази на мина.

Во случајот десет лица се обвинети за тероризам, односно дека подметнале експлозивна направа на локалниот пат Сушево-Сопот. Основното јавно обвинителство во јули оваа година предметот „Сопот“ му го предаде на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), откако во јавноста беа објавени разговори на функционери поврзани со случајот.

XS
SM
MD
LG