Достапни линкови

Речиси сите членови на ДИК поднесоа оставка


Јавна седница на Државната изборна комисија

Речиси сите членови на Државната изборна комисија поднесоа оставка од функцијата. Само најновиот член на ДИК од партијата БЕСА, Ермира Асани-Салија, останува во највисокиот изборен орган. Последни оставки денеска поднесоа членовите на ДИК од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и Сашо Срцев.

Пред една недела американскиот амбасадор Џес Бејли обзнани дека членовите на ДИК си поделиле високи надоместоци за својата работа за време на локалните избори и последните неколку изборни циклуси. На првата наредна седница Собранието треба да ги констатира нивните оставки.

XS
SM
MD
LG