Достапни линкови

Груевски поднесе оставка, нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес


Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ на вонреден конгрес на 22 и 23 декември ќе избиран нов партиски претседател откако Никола Груевски поднел неотповиклива оставка на синоќешниот состанок на Централниот комитет на партијата. На вонредниот конгрес во Валандово, како што информира ганералниот секретар Христијан Мицковски, ќе учествуваат 544 делегати кои ќе треба да го изберат наследникот на Груевски. Иако засега нема официјална потврда, најсериозни кандидати за челната позиција во ВМРО-ДПМНЕ, според партиски извори, се Мицковски, Никола Попоски, Антонијо Милошоски и Илија Димовски.

XS
SM
MD
LG