Достапни линкови

Дарко Димовски нов претседател на ССМ


Дарко Димовски

Дарко Димовски е избран за нов претседател на ССМ на вонредниот конгрес во Скопје. Тој порача дека ќе се стреми кон реализација на три цели, враќање на работничките права, загарантирана плата и враќање на достоинството на работниците. Тој најави и консолидација на синдикатот и спроведување на реформи кои, како што рече, се неопходен процес. Конгресот го напуштија делегатите од синдикатите кои му дадоа поддршка на кандидатот Пецо Грујовски.

Димовски рече дека изборот бил најдемократски и оти 68 делегати му дале поддршка од вкупно 108 присутни делегати, а за неговиот противкандидат Грујовски гласале само двајца. Грујовски оцени дека се работи за најконтроверзниот конгрес и оти изгубил синдикатот и работниците.

XS
SM
MD
LG