Достапни линкови

Одложена средбата на преговарачите на Македонија и Грција со Нимиц


Посета на посредникот во спорот за името Метју Нимиц на Скопје на 3 јули 2017

Средбата на претставниците на Грција и на Македонија со медијаторот Метју Нимиц што требаше да се одржи на 20 или 21 ноември е одложена и презакажана за почетокот на декември, потврдија за РСЕ извори од Министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Причините за одложувањето на средбата засега не се посочуваат.

На средбата, што беше закажа подолга пауза, според грчките медиуми, Нимиц требало да излезе со конкретен предлог за решавање на спорот.

XS
SM
MD
LG