Достапни линкови

Димитров: Одлуката на Косово за осудените за „Диво Насеље“ не е во духот на европската иднина


Министерот за надворешни работи Димитров се сретна со министерот за европски прашања на Косово Зурата Хоџа.

Одлуката на Владата на Република Косово за издвојување на буџетски средства за финансиска поддршка на семејствата на осудените државјани на Косово, не е во духот на градење европска иднина за регионот засновано на владеење на правото, што е заеднички интерес на двете земји, изјави денска министерот за надворешни работи Никола Димитров на средбата со министерот за европски прашања на Република Косово, Зурата Хоџа на маргините на регионалната Конференција “Градење капацитети и регионална соработка во процесот на европска интеграција на земјите од Западен Балкан.

На средбата биле разменети мислења за регионалната и билатералната соработка, кои бележат подем, а во тој контекст се разговарало за можностите за унапредување на соработката со Република Косово на планот на евроинтеграциите, и за споделување на стекнатите искуства на Република Македонија на тој пат, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Министерството за надворешни работи на Македонија.

XS
SM
MD
LG