Достапни линкови

Марш на независниот полициски синдикат за повисоки плати


Macedonian police. MOI.

Независниот синдикат на полицијата денеска одржа марш пред Владата. Од синдикатот соопштија дека излегле на протест поради тоа што полицијата воопшто не била спомената во Буџетот за наредната година и го бараат ветеното покачувања на платите.

Од МВР реагираа дека по доаѓањето на новото раководство преземени се низа чекори за подобрување на условите за работа на вработените во Министерството. Според МВР, во тек се конкретни активности за подобрување на стандардот на работење на полициските службеници, почнувајќи од набавка на основната полициска опрема, како што се униформи и чизми, нешто што, како што наведуваат, се нема случено речиси цела деценија.

XS
SM
MD
LG