Достапни линкови

Апелација одлучи бомбите за „ТНТ“ и „Топлик“ да се користат како доказ


Апелационен суд Скопје

Апелациониот суд Скопје ги прифати жалбите на Специјалното јавно обвинителство против решението на Кривичен суд со кое се забранува користењето на „бомбите“ како доказ во случаите „ТНТ“ и „Топлик“.

Првообвинет во „Топлик“за случајот Сончев град е поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, а предметот „ТНТ“ се однесува на уривањето на станбениот комплекс „Космос“ и провобвинет е поранешниот премиер Никола Груевски.

Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот суд Скопје 1 – Скопје, на 27 септември годинава ги одби „бомбите“ како доказ во случаите „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“.

XS
SM
MD
LG