Достапни линкови

Трамп ќе го објави ставот за нуклеарниот договор со Иран


претседателот на САД доналд Трамп и секретарот за одбрана Џејмс Матис, Вашингтон, 05.10,2017.

Белата куќа соопшти дека претседателот Доналд Трамп денеска ќе го објави долгоочекуваното обраќање за американската политика спрема Иран, вклучувајќи го и ставот за нуклеарниот договор постигнат во 2015 година меѓу САД, другите светски сили и Иран. Со овој договор е ограничена иранската нуклеарна програма во замена за олеснување на економските санкции врз Техеран. Според некои наводи, Трамп остро ќе го критикува Иран и ќе соопшти дека договорот не ги исполнува американските безбедносни интереси. Притоа тој, како што се наведува, нема да бара повторно воведување санкции врз Иран.

XS
SM
MD
LG