Достапни линкови

СЈО се сомнева дека Панчевски местел судски предмети


Обвинителките Катица Јанева и Ленче Ристоска.

По завршениот претрес на СЈО во кандецалеријата на поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, обвинителката Катица Јанева изјави дека се работи за предистражна постапка за оддавање службена тајна, но и за злоупотреби на АКМИС системот преку кој се врши распределба на судските предмети.

“Со наредба од судот ги одземавме сите податоци од компјутерскиот систем за распоредување на предмети. Едната предистражна постапка е поврзана со друг предмет кој произлегува од прислушуваните разговори”, рече Јанева.

Како што изјави Јанева претреси се вршат и во канцелариите на информатичарите во судот и во семејни домови на информатичарите и на Панчевски. Одговарајќи на новинарско прашање, таа рече дека се сомневале оти се местеле предмети и дека издавале податоци за лица поврзани со случаи на СЈО, без да открие за кои лица станува збор. Таа дополни дека лицата биле цел на оперативно следење и се поврзани со предмет кој произлегува од друга постапка на СЈО.

XS
SM
MD
LG