Достапни линкови

Над 50 убиени во Лас Вегас


„Тие само пукаа и пукаа“ - видео снимка од пукањето во Лас Вегас
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00

„Тие само пукаа и пукаа“ - видео снимка од пукањето во Лас Вегас

Бројот на загинати во пукањето во Лас Вегас се искачи до над 50, а има и над 200 ранети, информира локалниот шериф. Тој рече дека напаѓачот е идентификуван како Стивен Падок, локален жител, но сè уште нема информации за мотивите за нападот.

Напаѓачот рафално пукал кон присутните на уличен фестивал на кантри музика од 32-от кат на еден хотел во близина. Пукањето траело неколку минути пред тој да биде застрелан од полицијата.

Ова е најкрвавиот напад во САД по нападот врз ноќен клуб во Орландо, кога поддржувач на Исламската држава уби 49 луѓе во јуни 2016 година.

XS
SM
MD
LG