Достапни линкови

Притвор за Игор Југ, осомничен дека бил водач на групата на 27 април


Судија на претходна постапка му одреди 30-дневен притвор на Игор Југ по проширената истрага што ја отвори Обвинителството.

Откако му заврши осумдневниот притвор што му беше одреден за учество во инцидентите на „крвавиот четврток“, Игор Југ беше однесен на распит во Обвинителството, а потоа во суд пред судија на претходна постапка.

Обвинителството го товари за неовластено изработување на оружје и дека бил водач на групата која упадна во Собранието.

XS
SM
MD
LG