Достапни линкови

ОБСЕ/ОДИХР ја започнаа набљудувачката мисија за локалните избори


Архива - Набљудувачи на ОБСЕ/ОДИХР на локалните избори во 2013 година.

Шефицата на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, амбасадорката Одри Гловер, посочи дека 16 нејзини експерти веќе се наоѓаат во Македонија, а оти неделава ќе им се придружат уште 20 среднорочни набљудували, додека пред изборите дополнително уште 300 краткорочни кои ќе бидат распоредени низ целата земја.

Таа истакна дека е важно е да се разбере дека тие само ги набљудуваат изборите и оти не се мешаат во процесот кој известуваат, рече Гловер.

Ова се 16 избори што мисијата ма ОБСе/ОДИХР ги набљудува во Македонија.

XS
SM
MD
LG