Достапни линкови

Заев-главниот фокус на владата ќе бидат економските перспективи


Архивска фотографија-премиерот Зоран Заев

По три месеци од работењето на новата влада премиерот Зоран Заев денеска во Велес оцени дека започнале со економските мерки, наведувајќи дека до Собранието ги поднеле законите за минимална плата, за стечајците, ја вовеле дневната тарифа за струја, а институциите, како што рече веќе ги отвориле постапките за скратување за одредени процедури за намалување на трошоците.Македонија трасираше добри перспективи кон ЕУ и НАТО, тоа го препознаваат сите граѓани, но како што додаде премиерот, тоа нема да го почувствуваат веднаш.

“ Затоа главниот фокус на Владата ќе биде на економските перспективи и јас ја барам поддршката на граѓаните заедно со Владата и новите општини по локалните избори Македонија да има подобра економија и да се стави крај на сиромаштијата во земјава” рече Заев.

Тој во Велес најави дека поранешниот градоначалник Аце Коцевски ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на оваа општина на локалните избори.

XS
SM
MD
LG