Достапни линкови

Рекорден број лајкови на твитот на Обама по настаните во Шарлотсвил


Поранешниот претседател на САД, Барак Обама.

Твитот на поранешниот американски претседател Барак Обама по завршувањето на протестот во Вирџинија е најлајкувана објава на социјалната мрежа.

„Никој не е роден мразејќи друга личност поради нејзината боја на кожа или нејзиното потекло и религија“, напиша Обама на твитер на 12 август, цитирајќи го поранешниот претседател на Јужно Африканската Република, Нелсон Мандела.

Обама го постираше твитот откако Хедер Хејер, 32 годишна правничка која беше дел од протестите на белите десничари во Шарлотсвил го загуби животот, кога возач со автомобил влета во толпата демонстранти. Твитот на Обама има над 3 милиони лајкови, а е реобјавен 1,2 милиони пати.

XS
SM
MD
LG