Достапни линкови

Џафери: Следи период на тешки одлуки и решенија


Претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска по повод Илинден од Мечкин Камен порача дека граѓаните имаат една заедничка татковина и тие се одговорни за нејзиното зачувување и за нејзин развој за идните поколенија. Сите кои живеат во Македонија, како што истакна, споделуваат уште една заедничка определба и сон, а тоа е целосна интеграција во ЕУ и НАТО. Но, за жал, според него, на патот за остварување на стратешките определби, пречка е спорот со Грција. Џафери порача дека е оптимист и дека е длабоко убеден оти ако се постапи зрело и сериозно ќе се надмине проблемот.

„Мнозинството и Владата работат на решавање на отвореното прашање и на други прашања за што побрзо да се посветиме на реформите, доколку скааме да се вратиме на брзата пруга за членство во НАТО и за почеток на преговори со ЕУ“, рече тој.

Во однос на договорот со Бугарија, Џафери изрази надеж дека релативно брзо ќе биде ратификуван во двата парламента. Периодот кој следи, според него, налага многу работа, тешки одлуки и решенија кои во разумен рок ќе резултираат со придобивки за сите граѓани.

Собранието, како што рече има капацитет и верува дека има и политички волја да ја исполни обврската од владиниот план 3- 6 -9, при што и другите солбови на власта, извршната и судската имаат капацитет да ги исполнат своите обврски.

XS
SM
MD
LG