Достапни линкови

Иванов: Членството во ЕУ и НАТО бара жртва


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска по повод прославата на Илинден порача дека членството во Европската Унија и НАТО, неминово бара жртва. Но, според него, за секоја жртва е потребен широк национален и државен консензус. Тој говорејќи пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ Методија Андонов-Ченто во центарот на Скопје истакна дека на тој пат не треба да се жртвува идентитетот.

Иванов изрази надеж дека е можно постигнување взаемно прифатливо решение со Грција за надминување на прашањето за името. Според него, за да се дојде до достоинствено решение потребна е политичка волја и неопходен е дополнителен импулс од двете страни за надминување на прашањето, кое, како што посочи, е клучно за просперитет на сите земји во регионот. Во однос на потпишувањето на договорот со Бугарија, Иванов изјави дека таквите договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Тој воедно ги повика двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот.

XS
SM
MD
LG