Достапни линкови

Првата прашина донесена од Месечина на аукција


илустрација

Првата прашина собрана од површината на Месечината се очекува да биде продадена за над 4 милиони долари кога ќе се појави на аукција во Њујорк во наредната недела. На меѓународната аукција ќе се продаваат и други предмети користени од екипажот на Аполо 13, вселенска опрема и фотографии на НАСА. Аукцијата се одржува по повод 48 годишнината од првото спуштање на Месечината кога американскиот астронаут Нил Армстронг ги собра првите примероци на месечева прашина.

XS
SM
MD
LG