Достапни линкови

Се чека одлука за мерката притвор на Груевски побарана од СЈО


Основен суд Скопје 1

Основниот суд Скопје 1 денеска, како што е најавено, треба да ја соопшти одлуката за тоа дали ќе им биде изречена мерката притвор што ја побара СЈО за обвинетите: експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ексминистрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, и Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски. Досега Судот не прифати ниту едно барање на СЈО, а како мерка претплизвост им е одземен пасошот на 29 лица. Меѓу нив се: екс директорот на УБК Сашо Мијалков, поранешниот вице-премиер Владимир Пешевски, екс министерката Елизабета Канческа Милевска, градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски и поранешниот шеф на петтата управа при УБК Горан Грујевски.

XS
SM
MD
LG