Достапни линкови

За Прибе работата допрва почнува во спроведувањето на реформите


Министерство за надворешни работи на Македонија.

Министерството за надворешни работи соопшти дека експертот на Европската унија Рајнхард Прибе на денешниот работен појадок со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и со министерот за надворешни работи Никола Димитров, ја реафирмирал подготвеноста експертскиот тим да и помогне на Македонија за надминување на посочените недостатоци во неколку важни области кои се однесуваат на владеењето на правото, слободата на медиумите и независноста на регулаторните тела.

Прибе ја нагласил неопходноста од засилен ангажман и мобилизација на релевантните институции во земјата за спроведување на препораките од Извештајот и Итните реформски приоритети. Прибе по работниот појадок кратко за медиумите изјави дека неговата работа само што почнала и не сaкаше дополнително да коментира.

XS
SM
MD
LG