Достапни линкови

Заев – Распуштање и реизбор на судството


Први мерки: нема екстерно и радио-дифузна такса, ќе има евтина струја
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:35 0:00

Први мерки: нема екстерно и радио-дифузна такса, ќе има евтина струја

Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Господине Заев, како што рековте, очекувате да станете премиер до крајот на месецов. Кои ќе бидат првите чекори како премиер?

Интересот на граѓаните, се разбира. Ние најавивме многу значајни мерки, кои што, некои се врзани дури и со рокови. Многу родители, многу наставници, многу деца чекаат да го укинеме екстерното тестирање, заради тоа што тоа е на крајот на мај или на почетокот на јуни, за да бидат начисто, оти и психолошки делува, верувам, и на целиот образовен процес при финишот на учебната година. Тука е укинувањето и на радио-дифузната такса, враќањето на евтината тарифа, веднаш донесување на закон за медиуми... одредени социјални мерки, коишто ги ветивме, се возможни без какви било промени на буџетот веднаш како законски решенија. Се плашам каков ќе биде тој прв момент кога ќе ги видиме сите тие „мечки“ што ќе излезат, но нема друга алтернатива, тоа е нашата земја, нашиот народ и верувам дека ќе успееме веднаш да ги нормализираме работите. Меѓу првите работи ќе биде, секако, и зголемувањето на минималната плата. Многу вакви решенија се веќе подготвени и јас верувам дека крајот на мај, почетокот на јуни ќе бидат донесени и секако едно решение кое мораме да го донесеме во Парламентот е промена на изборниот законик, заради одложувањето на локалните избори, верувам за на есен, но тоа го планираме во согласност со сите парламентарни партии.

Крвавите сцени од четвртокот во Собранието предизвикаа вознемиреност. Како по таквите случувања, ако станете премиер, ќе им служите на сите граѓани? Можно ли е помирување?

Секако дека мора да се случи политичко помирување, национално помирување, меѓуетничко помирување, партиско помирување. Преку глава ни е од делби и поделби, многу зла крв се пушти меѓу нашиот народ и не може да очекуваме перспектива и добра иднина за Македонија, ако тоа така остане. Јас сум православен христијанин, верник и најголемото простување во мојата вера, а верувам тоа е така и во муслиманската и во католичката и во сите - е да се прости на непријателот. Ние имаме политички непријател, други немаме. Тоа апсолутно значи дека секој ќе оди на Суд и ќе си понесе одговорност, но мораме меѓусебно да си ја испратиме пораката за простување ако сакаме да соработуваме. Јас сум свесен дека мојот мандат ќе биде успешен, водејќи ја новата влада на Македонија, ако не дозволам никој да има причини за нови блокади, за нови антагонизми. Искрено секогаш упатувам порака дека ќе ни треба соработка со опозицијата, ние може да си ги сакаме дома децата и семејствата, ама мораме да соработуваме заради реформите, заради животот и соживотот, заради граѓаните, заради нашата заедничка Македонија. Се надевам на реформи и во ВМРО-ДПМНЕ, заради тоа што целото ова злосторство кое е на повидок и го видоа граѓаните на Македонија е докажливо злосторство, сè што се случи, тоа е со умисла. Заради тоа што на новата власт и треба силна опозиција. Убедени сме дека новата власт само преку силна опозиција ќе биде одговорна, отчетна, транспарентна и целосно насочена кон интересот на граѓаните. Во такви околности помирувањето е неопходно, јас сум подготвен да пружам рака секому, да тераме заедно, сплотени, здружени, оти така ќе не почитуваат и соседите, така ќе не почитува и светот.

Дали ако се департизира судстото ќе има потреба од СЈО?

Специјалното јавно обвинителство е формирано со консензус на сите партии и сите пратеници во парламентот и тоа има своја намена и потреба за функционирање, опстојување и завршување за тоа што е формирано. Јас сум убеден и сакам, тоа да си ја заврши работата за која е формирано. Што значи да истражи сè што е поврзано и што произлегува од незаконското прислушување. Ако има докази да процесуира истраги и обвиненија, ако нема завршуваат истрагите тука. Тоа е она што го очекувам. Истовремено паралелно веднаш ќе мораме да ги отвориме процесите за независноста во судството. Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор.

Од кога може да го очекуваме бројчаникот на Порта Македонија за враќање на парите?

Колку побргу правосудните органи донесат правосилни пресуди, толку побрзо ќе дојде и бројчаникот, заради тоа што законите во Македонија постојат, конфискацијата на имотот е врзана со докажување на криминално стекнати пари, законите и денеска во Македонија се така. Јас очекувам ефикасни, чесни и независни судски пресуди,коишто ќе се однесуваат за мене, за социјалдемократите, за сите во Македонија, согласно тоа кога ќе биде утврдена дека некој украл пари, дека на незаконски начин го стекнал капиталот или парите, по закон тоа се конфискува. Штом ќе биде првото враќање во буџетот бројчаникот ќе се појави на Триумфалната капија.

Целото интервју со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, може да го погледнете на видео-снимката на почетокот на овој текст.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

XS
SM
MD
LG