Достапни линкови

Путин на средба со Ле Пен - нема да влијаееме на француските избори


Лидерката на францускиот Национален фронт (во средина) при нејзината посета на Москва. 24.03.2017

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Кремљ се сретна со француската претседателска кандидатка од крајната десница Марин Ле Пен, каде и рекол дека Москва има право да се сретне со секој француски политичар кој ќе посака. На ненајавениот денешен состанок, Путин исто така рече дека Русија не се обидува да влијае на претстојните избори во Франција.

На претходните разговори со руските пратеници, Ле Пен повика на поблиски односи меѓу двете земји, ву услови на „два гигантски монументални предизвици – глобализмот и исламскиот фундаментализам.“ Таа исто така повика на отстранување на санкциите на западните влади кон Москва, поради мешањето во Украина.

XS
SM
MD
LG